Zdravé koupání
Plavání je rozhodně činností, která by se dala označit za zdraví prospěšnou. Nejenže si takto posílíte srdeční sval, ale také i další svaly na rukou a na trupu. Musíte si ovšem dát pozor na to v jaké vodě plavete. I ve vašem zahradním bazénu mohou společně s vámi plavat i rozliční mikrobi, kteří rozhodně nemají v plánu vám pomáhat, spíše naopak. Abyste se jich zbavili a tím tak vodu v bazénu vyčistili, budete muset využít různých efektivních prostředků.
1. Síťka, plachta – možná se to nezdá, ale taková síťka je u bazénu velice důležitým aspektem, jelikož bez ní byste neměli možnost zbavit vodu pevných nečistot plujících na hladině. Plachta je také velice užitečná, jelikož slouží jako ochrana před nečistotami. Navíc některý typy mohou fungovat i jako ohřívadla, což je velice užitečné hlavně na začátku jara, kdy je voda ještě relativně studená.
2. Vysavače – nejen doma, ale také i v případě bazénů vysavače v hojné míře využijete. Nejedná se samozřejmě o klasické modely, ale o vysavače speciální, jejichž úkolem je čištění dna, respektive stěn bazénů od různých usazenin. Běžně se dají pořídit tři typy vysavačů – manuální, poloautomatický a automatický.
3. Chemické prostředky – ty jsou pro čistotu vody naprosto klíčové. Ať už se jedná o chlór nebo aktivní kyslík v podobě tablet nebo prášku, vždy je nutné používat chemickou dezinfekci. Odstraňování pevných nečistit je sice v pořádku, ale pouze s tím si nevystačíte. Na mikroby musíte použít těžkou váhu. Krom samotné dezinfekce je nezbytné používat i jiné druhy chemických preparátu, které dokáží uvést vodu do správných pH hodnot, které by se měly pohybovat mezi 6,8 – 7,2. Kysela ani zásaditá voda nejsou příliš vhodné pro koupání. Navíc mohou negativně působit nejen na pokožku, ale také na bazénové příslušenství, zvláště pak na to, které bylo vyrobeno z kovu.