Jak je to s tou mzdou?
Když člověk uzavře se svým zaměstnavatelem pracovní smlouvu a začne chodit do práce (a samozřejmě nejen docházet, ale také zde pracovat), musí dostávat i náležité finanční ohodnocení. Zadarmo nehrabe ani kuře, natož pak člověk, a je tedy logické, že se musí už před uzavřením pracovní smlouvy dohodnout i podmínky týkající se právě mzdy.
V takovém případě je obvykle stanoveno, jakou bude mít zaměstnanec hrubou mzdu. Pro zaměstnavatele je to daleko logičtější a snazší, než někomu vypočítat a nabízet mzdu čistou, a to proto, že než se z hrubé mzdy vypočítá ta čistá, vstupuje do toho nejeden faktor, jenž to může ovlivnit. A kdyby se tedy někomu smluvně garantovala čistá mzda, mohlo by to vést nakonec k tomu, že by se zaměstnavatel nedoplatil. Mohly by se totiž během doby dejme tomu změnit odvody na daních či zdravotním pojištění, což by nemuselo být zase až tak tragické, ale rozhodně by to nebylo ani potěšující, a dokonce by se pak mohlo stát, že by zaměstnavatel platil za zaměstnance i jeho exekuční náklady, což už by mohlo být opravdu citelné.
A proto se obvykle stanoví mzda hrubá. Ze které se pak odečtou nezbytné odvody a zaměstnanec dostane zkrátka to, co z toho zbude.
Ovšem nejednoho ze zaměstnanců nemusí zajímat jenom to, kolik peněz skutečně nalezne na své výplatní pásce, ale i to, zda jeho zaměstnavatel skutečně dodržuje to, co slíbil, tedy zda poskytuje opravdu dohodnutou hrubou mzdu. A naštěstí je i toto možné lehce zjistit. Člověku totiž umožňuje provést výpočet hrubé mzdy https://www.kalkulackacistemzdy.cz/vypocet-hrube-mzdy-kalkulacka. Zadají se sem prostě všechny požadované relevantní faktory a údaje, a v mžiku zaměstnanec ví, na čem je. A to i bez osobního účetního, který by mu to překontroloval.
Je to tedy určitě možné. Ale přece jenom je zajímavější pravý opak. Tedy moci si zjistit, kolik člověk za práci dostane, když pobírá určitou hrubou mzdu.