Nejrozšířenější sociální síť monitoruje veškeré zprávy svých klientů
Aby toho nebylo málo, samotný Mark Zuckerberg potvrdil, že všechny zprávy monitoruje a vyhodnocuje automatický software. Pochopitelně i ty velmi citlivé, důvěrné, a intimní. Je vcelku jedno, zda jde o textové zprávy, nebo o fotografie a videa, program zkrátka prohlíží obsah zpráv a pokud je vyhodnotí za tzv. závadné, zašle je k dalšímu zkoumání člověku – specialistovi, který rozhodne, jak se zprávou naložit. Nevhodné zprávy mohou být tím pádem jednoduše vymazány. Takovéto chování Facebooku však není v současné době neobvyklým jevem, podobných praktik se dočkáte na diskusních fórech, kde váš nevhodný komentář administrátor jednoduše smaže.
Velké množství uživatelů této sociální sítě se domnívá, že šmírování obsahu jejich důvěrných zpráv by mělo skončit. Jde jim také o to, že není dosud jasně deklarováno, kteří lidé si mohou zprávy číst, a neexistuje prakticky omezení, jak s nimi nakládat. Šéf firmy Zuckerberg však tvrdí, že tento postup nehodlá měnit. Podle jeho mínění je relevantní. Důvodem mohou být např. omezení šíření teroristických hrozeb, komunikaci přes Messenger by mohly podle jeho názoru zneužít desítky takových organizací.
Skandál ohledně Cambridge Analytica
Samotný pan Zuckerberg však čelí jinému skandálu – v souvislosti s možným zneužitím dat klientů. Britská společnost Cambridge Analytica veřejně přiznala, že využívala data zhruba padesáti milionů lidí a mělo to jistou souvislost s kampaní na zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států.
Jeden z největších investorů Facebooku vyzval Marka Zuckerberga, aby z vedení společnosti odstoupil. Podle něj by vedení firmy mělo být pod nezávislým dozorem. Tím investorem je penzijní fond v americkém městě New York, který se na sociální síti podílí investicí zhruba miliardy amerických dolarů. Dle mínění politika Scotta Stingera by měl mít Facebook nad sebou nezávislého předsedu představenstva – zkušeného manažera z oboru datových sítí, který bude dodržovat mimo jiné i etické kodexy.